K čemu je analýza klíčových slov a jak na to

Analýza klíčových slov je proces, při kterém zjistíme jak si stojí klíčová slova v očích vyhledávačů. Zjišťujeme různé metriky, abychom dovedli připravit výslednou podobu webu a jeho jednotlivých stránek. V ostatních návodech jste se dozvěděli, jak vyhledávač čte a vnímá jednotlivé stránky. Nyní se vrhneme na konkrétní data.

Za svou kariéru jsem viděl mnoho podob analýz klíčových slov. Lišily se zejména množstvím zkoumaných metrik a samozřejmě kvalitou. V takové analýze jde totiž o to, abyste splnili úkol, čili vytvořili hodnotný dokument, který pomůže samotné optimalizaci. Při tvorbě analýzy se snažím zjistit následující informace:

  • Které výrazy uživatelé hledají
  • Jaká je hledanost těchto výrazů
  • Které z těchto výrazů jsou relevantní pro vás (dovedete dobře odpověďět nebo nabídnout řešení)

To je úplný základ, co potřebuji vědět. Pak teprve mně budou zajímat další informace:

  • Sezónní hledanost
  • Cena za reklamu (pokud jí v portfoliu plánujeme)
  • Počet výsledků na dané klíčové slovo
  • Další metriky, v závislosti na strategii

A s těmito získanými daty pracuji dále.

 

Jak vytvořit analýzu klíčových slov

Samotný proces tvorby analýzy klíčových slov vyžaduje užití některých nástrojů. Například pro vytvoření analýzy pro ČR budu chtít od klienta popsat jeho business, obchodní model a proces. Dále si nechám vysvětlit, jak funguje dané odvětví a konkurence. Pak si o tématu ještě něco navíc zjišťuji, čili studium. A teprve pak jdu do Google Analytics a Google Search Console.

V další fázi potřebujeme získat data o hledanosti. V minulosti jsem používal Collabim, ale přešel jsem na Marketing Miner. Nabízí uživatelsky přívětivější prostředí a mnohem lepší nástroje na sběr dat. Alespoň pro mě. A proto doporučuji návod, který přímo k těmto účelům vznikl a je krok za krokem:

Jak na analýzu klíčových slov při používání Marketing Mineru a Open Refine

 

Co dělat s daty z analýzy klíčových slov

Hodně záleží, pro koho daná analýza je. Pokud si jí připravuji pro sebe, výstup mi stačí jiný, než pokud potřebuji předat ucelená data pro copywritery. Obecně je však dobré ve výstupu analýzy seřadit příbuzná slova, rozhodnout se, která slova patří na kterou stránku v obsahu a případně doplnit textovým komentářem, aby se zvýšila úspěšnost pochopení.

Bohužel poslední dobou si všímám nešvaru, že analýzy jsou postavené zejména na notoricky známých věcech a doporučeních, jak psát meta tagy nebo jak psát obsah pro web. Tato praktika je však zbytečná, přece neplatíte za informace, které se dočtete na blogu většiny schopných SEO konzultantů. Důležitá jsou totiž ta data v tabulce nebo tabulkách.

A pak už zbývá tato data v souvislosti se znalostmi, které o vyhledávačích víte, uvést do praxe. A tom se dočtete v dalším článku o procesu optimalizace pro vyhledávače.

 

Zpět na SEO návody