Proč se těším na novelu realitního zákona

Aktuální situace na trhu hovoří jasně. Je málo nemovitostí k prodeji, velký zájem a stále ještě levné hypotéky. Pro majitele nemovitostí je to skvělá doba, protože ceny jsou na vysoké úrovni. A když se v dnešní době rozhodnete prodat nemovitost, rozjede se šílený kolotoč, který mi pije krev již druhý týden.

Abyste tomu rozuměli - prodávám byt. Znám několik špičkových realitních makléřů, například pan Kubec z Daily Reality z Tábora, nebo třeba v Plzni RK Salzmann. Pokud bych volil prodej přes makléře, mám volbu jasnou.

Já jsem se však rozhodl prvotní nabídku udělat bez realitní kanceláře. Připravil jsem fotografie, stanovil cenu podle podobých nemovitostí a zaplatil inzerci. Byla neděle večer, tak jsem vypnul počítač a šel jsem spát.

 

Když dáte inzerát nemovitosti, nevyspíte se

V 6:30 volal první člověk, po pár dotazech jsem zjistil, že jde o makléře. Kromě toho, že mě vzbudil, mě taky dost naštval. Já nevím, co víc lidem říct, než že nemá cenu volat, pokud jste RK. Dokonce jsem tam i napsal, že smlouvy a advokátní úschovu vyřeší můj advokát.

No a po osmé hodině jsem prakticky do jedné jenom zvedal telefony. 10 makléřů z MM Reality, 3 Broker Consulting, 3 Fincentrum, 7 z jiných firem. Pak to pokračovalo i odpoledne a pak se chytl první skutečný zájemce - rozumějte klient. Už druhý den byl na schůzce a v zádech měl realitního makléře. Nakonec ten člověk nebyl koncový kupující, ale zase nastrčená loutka. Super.

Už jenom ta skutečnost, že někdo je schopen volat v 6:30 ráno mi celkem jasně naznačila, co jsou ti lidé zač. Bez jakýchkoliv skrupulí jdou rovnou na věc, vidina provize nad 100 tisíc korun je silnější než nějaká slušnost a moje potřeba se vyspat. Pro info vstávám v 7, tedy pokud nemám na internetu inzerát o prodeji nemovitosti.

 

Proč nemám rád realitky

Neřeknu, že bych neměl realitky rád. Se třemi mám skvělé zkušenosti. Pokud bych volil makléře, mám kam jít. Co mě fakt neskutečně pije krev jsou nelidsky nadrilovaní opruzanti ze MLM firem, kteří honí body, lžou a snaží se vás všelijak zlomit. Mě to fakt nebaví.

Když chcete prodat nemovitost, tak musíte sehnat zájemce. To se nedělá jinak, než že se dá někam inzerát. Ten zájemce pak nemovitost chce, tak se dá sepsat nějaká smlouva a následuje otázka financování. Do toho buď vstupuje banka a hypotéka, nebo v lepším případě ne. Podepíše se kupní smlouva, pak se celá záležitost musí řešit ještě na katastru a je v podstatě hotovo.

No a na to nepotřebuji makléře, svojí nemovitost znám skvěle, advokát zná náležitosti všech smluv a advokátní úschovy a ještě buď ušetřím/vydělám částku, která by jinak byla provizí, nebo mám možnost naopak zájemci slevit, abych jej ke koupi více motivoval. Když si vezmu makléře, vtloukám do toho procesu další klín navíc. A úplně zbytečně.

 

Co přinese změna zákona o realitním zprostředkování

V lednu 2020 prezident podepsal změny v realitním zákoně, které přináší několik poměrně zásadních změn. Nově makléři budou přecházet ze živnosti volné na živnost vázanou, což znamená, že budou muset doložit odbornou způsobilost. Problém budou mít zejména ti, kteří pracují v nějakém švarcsystému nebo chcete-li MLM. Doposud totiž mohl mít živnost na realitní zprostředkování téměř každý. A pak vám nějaký debil volá v 6:30. Tak tohle snad zmizí.

Dále se ve změnách dozvíme o povinném pojištění zprostředkovatelů a nových informačních povinnostech. Upravené jsou také podmínky nabízení advokátní úschovy a také jsou jasně definované sankce. Kompletní změny v realitním zákoně naleznete zde.

 

Co to přinese

Změny v zákoně jednoznačně udělají z tohoto holubníku celkem přehledný proces. Makléřem nebude moct být každý, makléř bude muset dodržovat určitá pravidla a zejména udávat pravdivé údaje. Takže se už nebude dít, že mi DOSLOVA KAŽDÝ makléř tvrdil, kolik má zájemců, protože by to podle zákona nově ani udělat neměl.

V souvislosti s tím očekávám úbytek neprofesionálních realitních zprostředkovatelů a zkvalitnění administrace, zejména smluv. Dále očekávám transparentní stanovení provizí, které zákon nově vyžaduje. 

A jestli to celé klapne, těším se, jak bude trh vypadat. Zajímavé je, že profesionálové se na tyto změny těší také. Asi očekávají podobný úbytek konkurence. Já očekávám klidné spaní.

 

Další články