Proč dvakrát měřím a stejně řežu třeba čtyřikrát

Občas se zamýšlím, proč tolikrát něco přepisuji, upravuji nebo jinak ladím. A to i když si dávám záležet.

Je jedno, jestli jde o nový web, grafiku, nebo třeba článek na blogu. I když si něco pečlivě připravím, rozmyslím a následně vyrobím, často s tím nakonec nejsem spokojený. A možná se potýkáte se stejným problémem i vy.

 

Na začátku všeho mám nějakou analýzu nebo myšlenku

Nejprve si vytvořím nějakou studii, co jak funguje, jak by se to dalo zlepšit a co vlastně chci, aby bylo výsledkem. Pokud se věnujete nějaké kreativní činnosti, dáte mi za pravdu, že bez studie to nejde. A když už mám tu správnou náladu, pokusím se to nasypat, dokud... mi nedojde dech. A to je ta chyba. Dojde mi šťáva, ale už chci dokončit myšlenku. Vrátit se k tomu přece můžu vždycky. A to mám už druhý řez.

 

Pustím někam první prototyp

U soukromých projektů klidně veřejně, u projektů pro zákazníky někam neveřejně. Že si možná sypu dobrovolně popel do očí vím, ale dodává mi to motivaci věci dotáhnout. To takhle přece nemůžu nechat! Takže přijde první vlna úprav, ale na to se musím vyspat. Někdy třeba víc nocí. Pro některé nápady chodím ještě dál.

 

Otestuji upravený projekt veřejně

No buď to bude fungovat, nebo ne. A hlavně bez nějaké zpětné vazbě nikdy nezjistím, kde je největší problém. Pak teprve zjistím, co se líbilo, co ne a hlavně jak to fungovalo. Pokud někdo netestuje, tak je buď génius, nebo šílenec. Statistika však hovoří o tom šílenství. Tak to máme druhé měření.

 

A pak už je to jasné jako facka

Hlavně to pěkně bolí. Přímo do ega, bez skrupulí. Je těžké přiznat si, že se třeba prvotní záměr nepodařil, ale právě proto tolikrát řežu. Naučil jsem se jít do toho, co mě nejvíc může posunout - kritika. Nebo špatný výsledek. U webu nebo textu je velkou výhodou, že se to dá napravit. Pár lidí si třeba řekne, že se to nepovedlo, ale solidní výsledek už dál funguje.

K tomuhle tématu mě dovedla skutečnost, že jsem si všiml, že to někdy netrefím přesně. Ale má smysl vydržet, pokud zrovna netvoříte tetování a dá se s tím ještě pracovat.