Proč budeme mít na hradě zase ovarovou hlavu - část druhá

Jak jsem správně předpokládal, došlo k tomu, že se hlasy proti Zemanovi rozptýlily a on tak získal jasný postup do druhého kola. A chvíli to vypadalo, že druhé kolo ani nebude. Logická úvaha praví, že by se měly dát dohromady hlasy odpůrců a vyhrát by měl Drahoš. A teď se podíváme na to, proč tomu tak pravděpodobně nebude.

Každý protikandidát měl jiné klady i zápory

Teď už zbyli jenom dva. Miloš Zeman je symbolem protievropského a spíše na východ orientovaného přístupu. Drahoš je naopak proevropský a na západ orientovaný. Máme tady několik zájmových skupin, detailněji je rozebraly parlamentní volby. Předpokládat, že se všechny hlasy proti Zemanovi spojí je přinejmenším naivní.

Pakliže budu vycházet z parlamentních voleb, tak k volbám půjdou zhruba stejní lidé, čili okolo 60% voličů. Ty už však své názorové přesvědčení jednou ukázali. Dovolil jsem si to sepsat do obrázku:

Výsledky parlamentních voleb 2017 

Pokud to sečteme, dojdeme k závěru, že podle parlamentních voleb vyhraje Miloš Zeman, aniž by potřeboval hlasy stran, které nezískaly ani 5%.

Možný součet hlasů 

Tímto článkem nechci nikoho ovlivňovat. Chtěl jsem pouze poukázat na skutečnost, že lidé, kteří Miloše Zemana nevolili v prvním kole, jej dost možná v tom druhém volit budou. A jestli se mýlím se dozvíme za dva týdny. Mezitím se pojďme podívat, jak se Andrej Babiš opět ze všeho vykroutí, protože je to celé nesmysl.

Jiří Drahoš má jedinou šanci, která je celkem riskantní. Může se nějak chytře vymezit vůči EU, přijetí Eura a migrantům a doufat, že to část voličů Zemanovi ubere. To by mohlo fungovat. Nezačne tím však být názorově těkavý? Inu, on tu rozumí chemii, tak bude vědět, jak to s těmi těkavými věcmi je. A co řekl doopravdy? Na internetu lítá spousta tezí...