Proč budeme mít na hradě zase ovarovou hlavu

Prezidentská volba je za dveřmi, takže jsem se pověnoval kandidátům, abych věděl koho volit (což tedy pořád nevím) a proto, abych si udělal obrázek o tom, kdo to vyhraje a jak může být můj hlas prospěšný.

Současná politická situace v naší zemi je opravdu hodně ošklivý vtip. Premiérem je někdo, kdo nakonec je uznaným příslušníkem StB, bývalý komunista a teď nově i podvodník. A má podporu prezidenta, který je schopen vyjadřovat se a konat klidně v rozporu s ústavou. Proto může být volba klíčová pro další osud naší země.

 

Jenže koho tedy volit?

Nevěřím Drahošovi, protože sice v debatách vystupuje slušně, ale nepřináší žádné řešení. On tam prostě chce sedět, tak jako někde seděl celý život. Nevěřím Horáčkovi, protože se v debatách chová neuctivě, protikandidáty vyrušuje svým neustálým mlaskáním a ceděním různých úšklebků přes zuby. A nevěřím Topolánkovi, tady je jasné proč. Další kandidáti jsou lidé často neznámí, čili nemají vůbec šanci. A aktuální prezident je zlomyslný starý dědek.

 

Asi je to jedno, protože hlasy se rozptýlí

A už jsme to viděli i v parlamentních volbách. Hlasy proti hnutí Oh Yeah se rozptýlily, protože strany zažívaly místo předvolební kampaně vnitřní rozklad. ODS vedl Fiala, ale lidé dali preferenční hlasy Klausovi mladšímu. V ČSSD se nemohli dohodnout, kdo ze svaté trojice je teda ten lídr. Lidovci svačili v parku a nechali voliče, ať se na ně přijdou dívat. Komunisti opět ukázali, že volební kampaň se dá vyrobit i v Malování. Této situace využili solidně Piráti a využilo toho SPD. Výsledek je ale takový, že se lidé neměli jak zorientovat, kdo tedy do těch voleb přináší naději a dopadlo to takhle.

Obdobně to očekávám teď. Protikandidáti jsou relativně silní, minimálně dle preferencí. Ale to je ten problém, nejsou v preferencích silnější. A rozsekali oponující většinu na malé tábory. Takže se hlasy proti Zemanovi rozstříští a jemu zůstane ta "většina", což bude reálně nějakých třeba 20% z celkového počtu voličů.

 

Nemá smysl to vzdávat

Ano, přece nebudeme stahovat kalhoty před brodem. Lidi, zkuste tentokrát udělat jednu věc a dojděte tam hodit nějaký papír. Tenhle stav je tu proto, že jste politikou znechucení, stejně jako já. Ale to přece neznamená, že budeme nečinně přihlížet. Ať se do druhého kola dostane kdokoliv, i když s nimi nesouhlasím, pořád oni (kromě jedné výjimky) nesouhlasí s Babišem. A to je změna, kterou potřebujeme.