Kdybych řídil Apple

S nelibostí sleduji veškeré kroky firmy, která svého času díky inovacím dobyla svět. Teď je však doba jiná a Apple evidentně leze více odvětví, kde jen stěží drží krok. Novinky už nepředstavuje, pouze přichází s vlastním řešením konkurenčních nápadů. A proto bych začal revoluci hned několika kroky.

Abyste pochopili mé návrhy, zkuste se někdy zamyslet nad tím, jak a na co své přístroje používáte. Napište si třeba seznam akcí, které děláte a kolik zaberou času. Z toho logicky vyplývá, že když používám určité přístroje specificky, oželím funkce, které třeba vy postrádat nechcete. Ale to by stejně ukázal uživatelský průzkum.

 

Přestal bych slepě kopírovat nesmysly

Senzací v oblasti mobilních telefonů je Samsung Galaxy Fold. To je skládací telefon, který po rozložení funguje jako tablet. To zní skvěle, ale nedovedu si představit praktické využití. Když se podívám na iPhone a iPad, které mají stejný operační systém iOS, jedinou přidanou hodnotou tabletu je Apple Pencil pro grafické práce a větší displej.

Z tohoto důvodu iPhone používám jenom na telefonování. Vše ostatní se mi dělá lépe na tabletu, kde navíc můžu pohodlněji pracovat s více programy. Jako druhá funkce telefonu je samozřejmě fotoaparát, který kupodivu využívám poměrně málo. Nebo spíše k soukromým účelům. Pokud totiž nemám po ruce fotografa se zrcadlovkou, použitelný snímek pořídím spíše na iPadu, protože na menším displeji telefonu opravdu nevidím všechny aspekty, které pro výsledek potřebuji.

 

Smartphone je přežitek pro otroky sociálních sítí

Když se podívám na využití telefonu u svých přátel, kolegů nebo partnerů, kteří mi dali svolení si statistiky zobrazit, převládají aplikace ze segmentu zábava. Na prvních místech jsou sociální sítě Instagram a Facebook, dále komunikátory Messenger a Whatsapp. S obrovským odstupem nalezneme aplikace jako je e-mail, zprávy a samotné telefonování. A někde na konci je logicky budík.

Z této statistiky lze jasně říci, že lidé používají smartphone převážně pro zábavu. Ta zábava z nich však dělá otroky zařízení. A i když sociální sítě využívám, troufnu si říct, že smartphone je koncept, kterému odzvonilo. I kdyby byl skládací třeba čtyřnásobně. A bsence fotoaparátu? Asi bych jej nahradil zrcadlovkou, na cestách iPadem. A fotil bych měně, protože jí nechci pořád tahat u sebe. Schválně, kolik fotek ze svých 100 GB dat, které léta taháte s sebou, jste si opravdu prohlédli, vytřídili, upravili, seřadili do alb a prohlédli pak ještě jednou?

Kdyby Apple Watch fungovaly samostatně, což je hardwarově i softwarově možné, první co letí z baráku je iPhone. Nevyužil bych jej. Telefon si vyřeším na hodinkách. Když chci soukromí alespoň poloviny konverzace, hodím si hovor do sluchátek. Zprávy diktuji taktéž z hodinek. Sociální sítě navštěvuji daleko méně, zejména proto, že mám vyplé veškeré notifikace. A nemám chuť na sociální sítě chodit, protože se tam nic zásadního neděje. A mezi podnikateli je mnoho lidí, které sítě omezili na minimum, nebo je vůbec nevyužívají (pro osobní účely).

 

Plnohodnotný přenosný počítač by byl iPad

Nevidím důvod, proč bych měl využívat notebook. Proto by iPad dostal dvě záasadní věci. Podporu myši, která je pro některé úkony lepší než Apple Pencil. A některé úkony navíc touhle tužkou nejdou ani udělat. A pokud ano, je to k vzteku. S existencí programů Affinity Photo a Affinity Designer, což jsou alternativy k nástrojům Adobe Photoshop a Illustrator, bych byl s myší u iPadu maximálně spokojen. Ne jen napůl.

Druhou funkcí by byla samozřejmě plocha. Aktuálně iOS nabízí něco, co z Macu známe jako Launchpad. Je to cool, je to fajn, ale na práci to není. I když hodně multitaskingu pomohl Dock v iOS, stále to zásadní pro práci na projektu chybí. Musíme tak krkolomně využívat split screen nebo třeba jednoduchou věc složitě tahat prsty odněkud někam.

A proto bych k iPadu dodával externí klávesnici v základu. Zejména kvůli klávesovým zkratkám, které na softwarové klávesnici nejsou. Na cestu to stačí, úkon se udělat dá, ale o něco složitěji. Ale když potřebuji něco produktivního dělat, měl bych navíc k dispozici myš, klávesnici a Apple Pencil, notebook by letěl z baráku jako druhý.

 

A proč se tohle doposud nestalo, když to lze snadno udělat?

Protože je to takhle dražší. Firma prodá více kusů zařízení. Moment, cože? Lehce odbočím.

Když Steve Jobs představoval první iPhone, řekl, že představí tři nová zařízení. Hudební přehrávač, internetový komunikátor a telefon. A odpovědí byl právě iPhone, čili JEDNO zařízení. Já sám v té době nosil iPod a k tomu telefon. A iPhone by vyřešil problém nedostatku kapes v kalhotách. Takže byl jasnou volbou. A proto to byl hit. Prakticky to znamenalo smrt hudebních přehrávačů a nástup odvětví chytrých telefonů s dotykovým ovládáním.

Pak přišel iPad, velký telefon, který netelefonuje, ale na iPhone se dalo dělat to samé. Minimálně v té době. A teď je situace stále docela podobná, napříc spektrem Apple produktů.

Takže v současnosti si můžeme vybrat 5 typů zařízení. Hodinky, telefon, tablet, notebook a desktop.

Za mě by byly 3 (a protože nechci přijít o stávající zákazníky, podporoval bych nějakou dobu ještě vývoj telefonů). Stačily by hodinky (a pro některé lidi by byl jako alternativa smartphone, zejména z hlediska využití pro zábavu, což já sám nevyžaduji), dále tablet, který by s doplňky byl plnohodnotný notebook. A desktop je jasná věc. Na profesionální práci si nic lepšího nedovedu představit.

 

Co že jsem to pohřbil?

Smartphone mi v nabídce zůstal, zejména kvůli mase stávajících zákazníků. Hm, to je škoda, ale láska k postování blbin na sociální sítě nerezaví. Proto tenhle článek ihned po dopsání postnu na Facebook. Ale zbavil jsem se notebooku. Protože jsem začal využívat tablet místo něj.

Zdá se vám to šílené? Naštěstí Apple neřídím, takže to můžete vesele sdílet na sítě ze svého smartphone.

 

Zpět na blog