Jak jsem získal pozemek ve Skotsku

Někdy v listopadu jsme se byli podívat do Skotska, přesněji do Edinburghu. Skotsko mě nadchlo, architektura ve městě je prostě líbivá, lidé jsou milí a vtipní a hned za rohem je překrásná příroda. Samozřejmě mě zajímala i whisky.

Nebyl to alko-výlet, ani neměl být. Ale teď už vím, že jeden určitě podniknu. Skotská whisky je skvělá, výrobní postup je chráněn místním zákonem, takže se nestane, že si koupíte něco jiného. Výrobní proces whisky je složitý, ale o tom jsem ani psát nechtěl.

 

Laphroaig - Single Malt z Islay

Tohle pití, tedy jednosladovou whisky z ostrova Islay, jsem ochutnal prvně u kamaráda. Nejprve jsem z toho tak nadšený nebyl, dokud jsem nezjistil, že pouhé usrknutí se chuťově vyvíjí třeba několik minut. Tenkrát jsem ochutnal Laphroig 10 yo. A kvůli tomu jsem si prostě chtěl přivézt lahvinku z této destilérky. Nakonec jsem si však neodvezl tradiční desítku, ale Four Oak. Liší se to vším možným. Charakteristickým znakem produkce Laphroaig je nemocniční akcent vůně (smrdí to jak špitál) a rašelinovitá chuť. Mimochodem, rašelinovým kouřem se suší ječmen a právě v tuhle chvíli získává budoucí pití své charakteristické rysy.

Na Silvestra jsem si chtěl dát chuťovku, proto jsem si koupil o něco levnější Select, který příznivcům klasické desítky přijde jako "úplně jiné pití". Ano, je to jiné, a tak to má být. K čemu by bylo dělat víc druhů, kdyby chutnaly všechny stejně? Navíc jsem to sháněl celkem narychlo. Uvnitř balení byl jakýsi papírek, který jsem úspěšně ignoroval.

 

Usrkávám, zkoumám a co to nevidím

Úplně náhodou jsem dostal včera chuť dát si před spaním malého panáčka. Jen tak, pro radost. A když už jsem tak zkoumal celé to pití, vzpomněl jsem si na ten papírek. Tak jsem ho rozbalil a koukám, že je to poukázka na jednu čtvereční stopu půdy destilérky Laphroaig. Každý člověk však může vlastnit jen jednu. Za další lahve dostanete třeba různé dárky nebo šanci koupit si limitované řady této značky. A co jsem tak zjistil, bude těžké se k tomu dostat. Limitované edice mají tu zvláštnost, že můžou významně stoupat na ceně. Takže tu jde o investiční záměr, nikoliv o alkoholismus! No a tak jsem druhou kartičku dal ženě, spojíme grunty.

 

Bacha, Horák bydlí na 911291

Ano, to je označení půdy, kterou mám doživotně k dispozici. Nachází se přesně na souřadnicích 55.6337498863361 severní šířky a -6.15230867845822 délky. Lidé jsou tvořiví, dokonce už se na takzvaném sousedském fóru někdo ptal, kdy dostane podíl na zisku ze své půdy. Laphroaig vás samozřejmě i zve, abyste se přijeli podívat na svůj kousek. A tak se tam v létě vydám. Teď ne, je u nás v půl druhé odpoledne 8 stupňů a silně prší, počkám, až to trochu přejde. Tak znáte Skotsko...

Byť je to marketing, je to originální, vtipné a milé.