Jak jsem počítač nahradil iPadem Pro 10.5

Nový iPad Pro, který vyšel někdy v květnu, mám od začátku července. Nákupu předcházela poměrně intenzivní úvaha, protože jsem měl iPad Air 2, který se lišil zejména absencí Apple Pencilu.

Největší problém byl, že potřebuju nějakého správce souborů. To se vyřešilo s iOS 11. Zároveň potřebuju funkce Photoshopu, což se vyřešilo aplikací Affinity Photo, která stála 599 Kč, a tím je oproti Photoshopu levnější. Zároveň s Apple Pencilem má aplikace daleko víc možností. A poslední problém byl, že potřebuju pohodlně psát texty, což celkem šlo i na dotykové obrazovce, ale pokud hodně píšete, víte sami, že pořádná klávesnice je nezbytně nutná. A hlavně potřebujete šipky a numerickou část a tak dále. A to vyřešil Apple Magic Keyboard s numerickou klávesnicí.

 

To je celkem drahá sestava

Dobře, nutno uznat, že to nebylo levné a měl bych za ty peníze třeba Maca. Sám iPad Pro 10.5 se pohybuje okolo 30 000, plus 1500 za Smart Cover (který mě baví nejvíc), k tomu přidejte 3000 za tužku a skoro 5000 za klávesnici. Některé placené grafické aplikace, řekněme že třeba za dalších 1500. Suma sumárum tahle legrace vyjde třeba na 41 tisíc korun. A to není málo na tablet.

 

Prostě zaklapnu kancelář a jdu

Když potřebuju někam jet, vezmu si tablet, tužku a můžu jít kamkoliv. Baterka mi vydrží třeba celý den. Výjimečně si s sebou vezmu i klávesnici, když vím, že si někde můžu sednout a psát opravdu dlouhé texty. S touhle přenosnou kanceláří si teď možná říkáte, proč jsem si nekoupil MacBook. MacBook má však nevýhody, chybí mu ta numerická klávesnice. Je těžší a větší. Baterie o něco méně vydrží. Nemá LTE, takže internet sockujete z WiFi nebo mobilního hotspotu. A hlavně, když připojíte velkou klávesnici, tak nějak mi postrádá smysl ta spodní část notebooku. A navíc jsem teď digihipstery zahanbil! :-)

 

Neřídím, pokud nemusím, o to víc mám času

Když vezmu průměr cesty k zákazníkovi, je to třeba hodina nebo dvě, tam i zpátky. A cestou nic stejně neuděláte, protože musíte řídit. Takhle můžu jet vlakem, busem, čímkoliv jiným. Získám tím třeba tři hodiny k dobru, kdy můžu úplně s přehledem pracovat. A to jsem potřeboval. Už neprogramuju. Už nepracuju se systémy, které by na tabletu nefungovaly. Ta doba je pryč. Díky tomu mám svobodu pohybu, aniž bych ztrácel čas, navíc s parádním fotoaparátem, permanentním připojením k internetu a připojením na servery. Nic víc nepotřebuju.

Snad jen ty torrenty musím oželet.

 

Intuicí jsem přišel na 3 různé sestavy

Tohle řešení má kromě kladů i nějaké ty mínusy. První je absence myši. Apple si tohle rozhraní u tabletů nepřeje z nějakého důvodu a nahradil jej tou tužkou. Jenže co když potřebujete v tom Photoshopu najít to správné místo a jenom tam prostě kliknout? Musíte to dělat natřikrát, dokud se netrefíte. zároveň jsem řešil že pohyb kurzoru urychluje orientaci v textu. Tou tužkou právě tohle tak příjemné není. Tak to řeším tak, že když se prostě netrefím, použiju šipky.

Rozložení nástrojů se liší podle toho, co zrovna dělám. Když primárně píšu ale potřebuju k tomu klikat, mám v ruce tužku, iPad opřený o cover a klávesnici před ním. Když však primárně tvořím něco s grafikou, dám si klávesnici za iPad, který plácnu na plocho. Když jsem tohle udělal poprvé, překvapilo mě, jak zvláštně to působí. Jako kdyby něco nebylo úplně v pořádku. Ale nakonec jsem zjistil, že je to docela příjemné. A když jenom píšu, postavím si jej pěkně na stojáka, ať se mi na to dobře kouká. Klávesnice navíc iPadu přidá spoustu klávesových zkratek a šipky fungují tak, jak jsem čekal. V galerii pod článkem si to můžete prohlédnout.

Tak uvidíme, možná časem zvážím i ten větší iPad :-)