Co všechno představil Apple v březnovém Keynote

Očekávaný Apple Keynote byl opředen tajemstvím, co nakonec bude představeno. Apple v minulém týdnu představil v tichosti novou verzi iPadu, nová sluchátka AirPod s bezdrátovým nabíjením a nové konfigurace populárního iMacu. Téma vlastní streamovací platformy rezonuje ve spekulacích dlouho a dnes se pravděpodobně naplní. A nových služeb bude daleko více. Vezmeme je popořadě.

V úvodu Apple vypíchl své největší přednosti, jako je uživatelská přívětivost a důraz na soukromí uživatelů. Nechyběla samozřejmě ani zmínka o ekosystému, který dělá Apple unikátní. Sice mě teď uživatelé konkurenčních platforem budou chtít ukamenovat, ale to nevadí, prostě uteču a dopíšu to na iPadu, protože mám zapnutý handoff. Jdeme na to!

Březnový Apple Keynote

 

Apple News +

Apple představil službu Apple News +, která se zaměřila zejména na ikonické časopisy, jako je Vogue nebo třeba National Geography. Nově také publikuje obsah z časopisů, které jsou vydávány pouze elektronicky, jako je třeba TechCrunch, který se těší popularitě mezi technologickými nadšenci.

Apple News + navíc zabraňuje všem producentům jakkoliv sledovat uživatele nebo jeho aktivity. Cenovka byla stanovena na 9,99 dolarů měsíčně a lze jí sdílet v rámci rodinného sdílení. Vyzkoušet si to můžeme navíc na měsíc zdarma. To je méně, než například u Apple Music, kde zdarma můžete službu zkoušet 3 měsíce.

Představeny byli také noví producenti obsahu z různých regionů. Služby se však tak rychle v ČR nedočkáme, zejména proto, že žádný zajímavý magazín neprodukujeme. Jak to ovšem bude s překlady světových časopisů se dozvíme až postupem času.

Nová platforma disponuje pár cool vychytávkami, jako je živá obálka a příjemné animované listování. Nahradí tak starý Kiosek.

Apple News +

 

Apple Pay a Apple Card

V úvodu se Apple pochlubil, že má za sebou již přes 10 miliard transakcí po celém světě. Co se našeho trhu týče, jsme stále limitováni zejména bankovními domy, které sice z určité části Apple Pay podporují, ale služba posílání finančních prostředků přes iMessage je u nás pořád v nedohlednu. Stejně tak jako možnost platit Apple Pay v hromadné dopravě, což Apple oznámil jako jednu z novinek pro v některých amerických městech.

Apple se dále zaměřil na segment kreditních a debetních karet, proto oznámil novinku - Apple Card. Apple Card je přístupná na vašem iPhone, to znamená, že Apple vám vytvoři kartu, která podporuje Apple Pay a dá se používat se všemi ostatními jablečnými zařízeními. Tvorba Apple karty je možná přímo v aplikaci Wallet.

Pravděpodobně se jedná o vstup Apple do platebního sektoru, díky kterému může poměrně jednoduše nabídnout alternativu lidem, kteří na implementaci Apple Pay svojí bankou stále čekají. Apple Card automaticky řadí vaše platby, díky tomu můžete mít lepší přehled o svých výdajích. Je to praktický nástroj, který je zlým snem každé americké banky, která vydělává zejména na úrocích kreditních karet.

Daily Cash je navíc věrnostní Cashback služba, díky které obdržíte každý den část svých plateb (2 %) zpět. Při nákupu od Apple navíc obdržíte 3 % plateb nazpátek. Apple navíc vyzvedl, že peníze máte k dispozici ihned a ve formě peněz. Tento krok je už poměrně hodně silným zásahem do bankovního sektoru a pevně věřím, že to s bankovním trhem zamává.

Cílem Apple je poskytnout finanční zdraví svým uživatelům. Apple je však americká firma. To v praxi znamená, že Apple Card je zejména kreditní kartou, kterou později musíte dorovnat. Poplatková struktura je však více než pozitivní, úroky nulové a uvidíme, jak rychle se dostaneme k situaci, kdy se začneme zadlužovat u jedné z největších firem současnosti.

Apple Card navíc existuje i ve fyzické podobě, v luxusním titanovém provedení, která však neobsahuje žádné informace, jako klasická bankovní karta. Veškeré citlivé údaje naleznete v aplikaci Wallet. V USA má tato služba premiéru v létě 2019 a spolupracoval na ní třeba MasterCard.

Tim Cook představuje Apple Card

 

App store a Apple Arcade

Apple představil informaci, že je App store největší světovou herní platformou, což vzhledem k počtu uživatelů zejména iPhonů není nic nečekaného. Dále se prezentace ubírala směrem ke hrám. 

Proto Apple představil Apple Arcade, službu založenou na měsíční platbě, která umožňuje hrát hry na všech zařízeních, které od Apple máte, čili na iPhonech, iPadech a samozřejmě Macu. Výhodou je, že můžete hrát libovolné hry, aniž byste je museli kupovat každou zvlášť. Prostě platíte měsíční paušál, v rámci kterého můžete hrát neustále nové hry a s těmi starými si nemusíte dělat hlavu.

Hardcore hráči však budou zklamaní, protože klasické herní tituly zde nenaleznete. Místo toho byly představeny nové hry, které jsou vtvořené přímo pro Apple ekosystém. Neodpustím si jednu faktickou poznámku - hry na mobilu stály vždy za prd. Tím nemyslím, že by nebyly dobré, ale plnohodnotná hra, jaké vyvíjí třeba Rockstar Games tam není. S výjimkou starých titulů GTA, které pro iPad a iPhone byly migrovány na iOS. Proto třeba Red Dead Redemption 2 na iOS nebo MacOS je stále vlhkým snem. A vzhledem k herní výkonnosti hardware není ani vlhkým, ani snem. Je to prostě nereálné.

V rámci Apple Arcade nejsou umožněné žádné další in-app purchases, čili model pay-to-win je u Apple Arcade vyloučen. Hry tak slouží pouze k zábavě, nikoliv měření sil kreditních karet. Velký důraz byl opět kladen na soukromí uživatelů. Služba bude údajně spuštěna na podzim letošního roku. Stejně tak bude teprve uvedena cenová politika.

V rámci zavedení Apple Arcade bylo oznámeno 100 nových her a představeny některé ukázky. Z pohledu člověka, který první hru dohrál v 5 letech, musím smutně podotknout, že se jedná o hry s jednoduchou grafikou, které mě osobně ničím nelákají. V tomto ohledu pro hráče dále doporučuji konzole konkurenčních firem.

Apple Arcade

 

Nová Apple TV app

V rámci televizních služeb byla představena funkce, kdy můžete nově sledovat televizní obsah na všech ostatních zařízeních, ne jen na Apple TV. Můžete si proto dokoukat svůj pořad třeba ve vlaku. Přibyl nově obsah od producentů, jako jsou HBO nebo třeba CBS a dalších.

V rámci aplikace si teď nově můžete vybrat pouze to, co chcete sledovat. Vybraný obsah je také přístupný v offline módu a placené kanály jsou opět součástí rodinného sdílení. Jednoduše si vyberete kanály, které vás zajímají a můžete si listovat pořady, které stanice nabízí.

Redesignovaná aplikace nabízí možnost pokračovat tam, kde jste se sledováním přestali. Navíc máte k dispozici Siri, která vám s hledáním obsahu může pomoci. Avšak Siri, jak známo, v našich končinách funguje stále omezeně a pouze anglicky, případně v jiném jazyce, který ovládáte.

Součástí je také původní funkce nakupování filmů, ale tu známe již mnoho let. Můžete se však nechat upozornit, že váš oblíbený sportovní tým právě hraje rozhodující minuty utkání. Siri vám také doporučí nové pořady, které jsou odobné těm, které jste si oblíbili.

Televizní obsah se chová inteligentně, umožňuje například snadno přeskočit znělku seriálu a tak podobně. Všechny tyto novinky však v našich končinách fungovat budou pouze omezeně, vzhledem k již zmíněné jazykové bariéře.

Apple TV app bude od podzimu dostupná i pro Mac. A mnohem větší zpráva je, že nově bude možné jí používat ve 100 zemích světa na chytrých televizích výrobců jako je Samsung, LG, Sony, Amazon, Roku a dalších.

Apple TV App prezentace

 

Apple TV +

Nejčastěji skloňovaná novinka Apple nese jméno Apple TV +. Jedná se tedy o streamovací službu, o které je poslední dobou hodně slyšet, zejména v souvislosti s majetkovými poměry akcionářů Apple a Disney, možném střetu zájmů a dalšími podněty, jako jsou smlouvy s celebritami, jako je Jennifer Aniston.

Apple uvedl, že chtějí obsahem zejména inspirovat diváky, proto chtějí uvádět pouze zajímavý, inspirující a kreativní obsah. Z ukázky je patrná vysoká kvalita pořadů, vizuálních efektů a opravdu i v ukázce byla prezentována myšlenka. Opět si však musím povzdechnout, že stejně jako u her je absence Hollywoodské produkce více než hmatatelná. Jak se na tento obsah budou tvářit uživatelé ukáže až čas. A také to, jaké pořady Apple představí. Podle ukázky dovedu soudit, že pro osobní rozvoj bude obsah Apple zajímavý. Pro oddechové koukání na fantastické šílenosti Marvelu však Apple TV + nevyužijeme. Ty si totiž budeme moci standartně koupi na Apple TV.

Apple TV+ intro

Následovaly vstupy celebrit, které jsou v Apple TV + zainteresované, samozřejmě s cílem nalákat nové diváky na nové pořady. Tato část Keynote byla spíše teatrální záležitostí, to však v TV průmyslu nelze nikomu vyčítat. Jen mě to hodně nebavilo.

 

Závěrem jen krátké zamyšlení

Apple představil několik nových služeb, které se platí na měsíční bázi. Bankovním domům mohlo zatrnout (a doufám, že zatrnulo), konkurenční společnosti ze zábavního průmyslu se však nemusí ničeho obávat. O tradiční herní tituly se stále Apple nezajímá, populární filmy má v rukách dál Hollywood.

Apple však ukázal, že může expandovat do služeb poměrně snadno a také se do toho s velkou vervou pustil. Díky obrovské uživatelské základně tak tato společnost může ještě dramaticky vzrůst na hodnotě, stejně jako její zisky.

Díky tomu, že Apple nabízí poměrně ucelený ekosystém, který je uživatelsky velice přívětivý, má tato společnost potenciál s novinkami uspět poměrně snadno. Konkurence v tomhle významně zaostává, protože veškeré ostatní ekosystémy jsou pouhou kombinací několika prvků, zejména pod Windows a Android. Snahy konkurentů doručit plnohodnotný konkurenční ekosystém končí doposud tradičním fiaskem.

Akorát si pak můžu všude přečíst, že Apple je na nic a je mnohem lepší vybalit telefon z krabice a teprve po dvou dnech nastavování jej začít používat. Tak hodně štěstí s tím!

 

Zpět na články